Junák - český skaut, 5. středisko Modřany, z. s.

Naše tradiční akce

V průběhu celého roku pořádá středisko akce, kterých se účastní větší počet jeho oddílù. Z mnoha znich se za dobu jejich konání stala tradice, kterou si málokterý člen nechá ujít. Jsou to například:

Bláznivá výprava

Výprava těch drsnějších na Kokořínsko v době prvního sněhu, víkend kolem 17. listopadu. Na tuto výpravu jezdí skutečně jen ti, co se nebojí zimy. V posledních letech nám vždy napadl v noci ze soboty na neděli sníh. Kokořínský Důl, jindy tak přeplněný trampy, bývá v tuto podzimní dobu prázdný a krásný.

Indiánská liga

Soutěžení jednotlivcù v tradičních i netradičních sportovních disciplinách. První společná výprava po začátku nového školního roku probíhá koncem září. Každý skaut či skautka musí absolvovat příslušný počet sportovních disciplín. Na konci jsou vyhlášeni vítězové jednotlivých soutěží. Soutěže se uskutečňují během soboty a některé oddíly zůstávají na místě až do neděle.

Dračí vytí

Podvečerní klání družin ve zpěvu a choreografii. Tato akce probíhá celé páteční odpoledne, zpravidla v pátek nejbližší ke svátku sv. Jiří. Družiny se na Dračí vytí připravují nemalou dobu dopředu, aby před shromážděním ostatních modřanských skautů a skautek ukázali své muzikální dovednosti. Píseň, kterou každá družina zazpívá, hodnotí porota složená z vůdců, roverů a přátel střediska.

Bronzová sekyra

Velká třídenní soutěž družin o putovní bronzovou sekeru. Bronzová sekera probíhá většinou v květnu a dala by se charakterizovat jako největší klání družin ve středisku. Vůdcové a roveři připraví program skládající se z několika disciplín, které musí všechny družiny absolvovat. Vítězem a držitelem putovní sekery do příštího roku se stává družina, které se podařilo dosáhnout nejvyššího počtu bodů v jednotlivých soutěžích. Skauti a skautky bojují v jedné kategorii a vlčata a světlušky v druhé.

Invaze

Bojová hra, kdy se snaží všechny oddíly společně o vylodění, ve kterém jim brání vůdcovstvo a roveři. Hra je postavena na historickém základu vylodění spojeneckých vojsk Anglie, USA a Francie v Normandii, též zvaném jako „Operace OVERLORD“, která proběhla 6.6.1944 a byla mezníkem ve Druhé světové válce.

DerwenCup

Florablový turnaj mezi oddíly, který se rozrostl z lokálního turnaje na turnaj, kde pravidelnì hostíme oddíly z celé republiky. Vizte stránky cup.derwen.info